• Categories
   Brak kategorii spełniających podane kryteria.
   • Manufacturers
    Brak producentów spełniających podane kryteria.
   • Products
    Nie znaleziono produktów pasujących do kryteriów.
     • Blog
      Brak postów na blogu spełniających podane kryteria.
     Blog Filtry

     Zmiany w przepisach od 1 lipca 2021 - Pakiet VAT e-commerce i inne

     Zdjęcie dla posta Zmiany w przepisach od 1 lipca 2021 - Pakiet VAT e-commerce i inne

     Pakiet VAT e-commerce

     Najważniejsza zmianą, która na pewno interesuje wielu Polaków to wprowadzenie tzw. pakietu VAT e-commerce. W ramach wspomnianego pakietu wprowadzona została m.in. likwidacja w całej Unii Europejskiej zwolnienia z VAT od importu tak zwanych małych przesyłek o wartości do 22 euro. Zwiększony także został zakres transakcji B2C, które dla celów VAT mogą zostać rozliczone za pomocą uproszczonej procedury One Stop Shop. W pakiecie e-commerce wprowadzono także możliwość rozliczania VAT od sprzedaży na odległość towarów importowanych z państw trzecich do konsumentów w UE, oznacza to, że w przesyłkach o rzeczywistej wartości nieprzekraczającej 150 euro za pomocą uproszczonej procedury Import One Stop Shop.

     „Poprawią one konkurencyjność unijnych, jak i polskich przedsiębiorców względem tych spoza UE. To szczególnie ważne dla rodzimych pośredników, portali aukcyjnych i sprzedażowych, które zmagają się często z nieuczciwą konkurencją spoza UE. Nowa regulacja będzie ważnym krokiem w kierunku wyrównania szans na korzyść europejskich, w tym polskich firm” – napisano w komunikacie Ministerstwa Finansów.

     • Od 1 lipca 2021 roku wprowadzony zostaje pakiet e-commerce. W założeniu ma ułatwiać rozliczanie VAT przy sprzedaży transgranicznej i wspierać rozwój polskich biznesów e-commerce
     • Wprowadzone zmiany obejmują także cyfryzacje przedsiębiorstw. Wprowadzenie kas fiskalnych on-line, elektroniczny obieg dokumentów Tax Free
     • Zmiany obejmują także podatek akcyzowy, który obowiązuje przy przerejestrowaniu pojazdu na samochód osobowy. Obowiązek ten nałożony zostaje na nas od 1 lipca 2021 roku.

     Kasy fiskalne online

     Od 1 lipca 2021 r. kolejne branże i usługi objęte zostaną obowiązkiem rejestrowania obrotu za pomocą kas fiskalnych online. W obecnej turze nakładania tego obowiązku, zobowiązane do tego zostaną branże takie jak: usługi budowlane, fryzjerskie, kosmetyczne, prawnicze, opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów oraz te, które są związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej.

     Nowa odsłona Tax Free

     Z początkiem lipca na platformie PUESC rusza rejestracja przedsiębiorców do systemu informatycznego Tax Free. System zwrotu podatku VAT podróżnym Tax Free obecnie działa, ale w formie papierowej, od przyszłego roku będzie działał także w formie elektronicznej, a od 1 stycznia 2022 r. wszyscy sprzedawcy w systemie zwrotu podatku VAT podróżnym będą mieli obowiązek wystawiania dokumentów Tax Free w formie elektronicznej.

     Obowiązek rejestracji w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych

     Podmioty, które nie zostały zarejestrowane w CRPA nie będą mogły prowadzić działalności w zakresie wyrobów akcyzowych. Stanie się to od 1 lipca 2021 roku. Termin na dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo - Celnych (PUESC) upływa 30 czerwca. 

     Akcyza za zmianę przeznaczenia pojazdu

     Opodatkowana zostaje również zmiana rodzaju zarejestrowanego pojazdu na samochód osobowy. Jeśli chcemy przerejestrować pojazd na samochód osobowy, w tym samochód kempingowy, mamy od 1 lipca obowiązek zapłacenia akcyzy. Dotyczy to zmiany, która nastąpi w okresie od 1 lipca 2021 r. do 30 czerwca 2022 r.Będzie też obowiązywało opodatkowanie nabycia lub posiadania samochodu osobowego, niezarejestrowanego na terytorium kraju w przypadku, jeżeli nie można ustalić podmiotu, który wcześniej zapłacił podatek akcyzowy.

     Zmiany wykraczają poza zmiany podatkowe

     Warto pamiętać także o tym, że 1 lipca w życie wejdzie obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Właściciele budynków lub ich zarządcy będa mieli 12 miesięcy na złożenie deklaracji w przypadku źródeł ogrzewania uruchomionych przed 1 lipca. W przypadku urządzeń uruchomionych po 1 lipca termin ten jest skrócony do 14 dni.

     Deklaracje można składać w formie elektronicznej, wystarczy do tego e-dowód lub profil zaufany. Są dwa formularze do rejestracji online - jeden dotyczy budynków mieszkalnych, drugi - niemieszkalnych.

     enova365 jest zgodna z przepisami i gotowa na wszelkie zmiany. Wszystkie niezbędne zmiany zostały wprowadzone w wersji 2104.2.7 systemu enova365 z 28 czerwca 2021 roku.

      

     eCommerce zgodny z przepisami

     Jeśli szukasz platformy e-commerce, która jest gotowa na wprowadzone przepisy, zapraszamy do sprawdzenia darmowej, open-source platformy GrandNode 2.0. GrandNode zawiera mechanizmy umożliwiające dostosowanie sklepu do nowych przepisów.

     Pozostaw komentarz

     Kategorie Bloga
     Archiwum blogu
     back to top