Coraz częściej usłyszeć, czy przeczytać możemy o systemach ERP. Czym jednak są te systemy? Co oznacza pojęcie ERP? W jaki sposób powinniśmy go wdrożyć i jak może pomóc naszej firmie dowiesz się z poniższego artykułu.
Jestem przekonany, że niejeden raz słyszałeś o systemach do zarządzania firmą, być może były oznaczone skrótem „ERP”. Wiesz co oznacza ten skrót i jakie ma znaczenie dla rozwoju Twojej firmy?
Książkowa definicja systemu ERP (ang. Enterprise Resource Planning) to oprogramowanie dla firm, które integruje wszystkie procesy w firmie, tak by firma działa efektywnie. Głównym założeniem systemów ERP jest automatyzacja zadań i usprawnienie obiegu informacji w firmie. Poniżej przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji, dzięki którym system ERP nie będzie miał przed Tobą tajemnic.
Skąd wziął się pomysł na oprogramowanie dla biznesu?
Mogłoby się wydawać, że systemy ERP ze względu na swój silny związek z najnowszymi technologiami informatycznymi, są zjawiskiem nowym. Jednak sama koncepcja systemów ERP ma przeszło 60 lat. Pierwsze programy do zarządzania stanami magazynowymi pojawiły się już w połowie XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Programy te ze względu na wymagania wykorzystywane były jedynie przez duże firmy. Ówczesne systemy ERP uruchamiano na komputerach „mainframe”, czyli wielkich komputerach o rozmiarach szafy. Poprzednikiem współcześnie wykorzystywanych systemów ERP był system MRP (ang. Material Resource Planning), który powstał przez opracowanie standardu oprogramowania, które pomagałoby w planowaniu materiałów potrzebnych do produkcji.
Wraz z rozwojem technologii i pojawieniem się nowych potrzeb, na przestrzeni kolejnych dekad system MRP przeszedł znaczącą zmianę: przede wszystkim poszerzono funkcjonalności dla produkcji oraz dodano obszar zarządzania logistyką. Spośród wszystkich funkcjonalności kamieniem milowym okazało się rozszerzenie możliwości programu o obsługę procesów księgowych. To od tego momentu nie posługujemy się już skrótem system MRP, a system ERP, czyli systemem do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem.
Z czego zbudowany jest system ERP?
System ERP ma za zadanie pomagać w gromadzeniu, przechowywaniu i interpretacji informacji ze wszystkich procesów biznesowych, dlatego głównym składnikiem jest wspólna baza danych i intefejs, który umożliwia intuicyjną pracę z danymi.
Modułowa budowa systemu pozwala na zarządzanie przedsiębiorstwem na wszystkich jego polach. Dostępne funkcjonalności są podzielone na tematyczne obszary, odpowiadające procesom w firmie. Wykorzystanie modułowej struktury niesie za sobą dodatkowe plusy, przede wszystkim dzięki niej system ERP może zostać dopasowany do każdego przedsiębiorstwa, bo wybieramy tylko te funkcje, które są dla tej organizacji niezbędne i będą wykorzystywane.
Biorąc za przykład modułowy system ERP enova365, składa się on z następujących obszarów:
- Sprzedaż i CRM
- Handel i Magazyn
- Finanse i Księgowość
- Kadry Płace i HR
- Procesy
- Business Intelligence
- Produkcja
- Projekty
Jako specjaliści w zakresie integracji systemów ERP z branżą e-commerce, możemy polecić cztery rozwiązania (Sprzedaż i CRM, Handel i Magazyn, Finanse i Księgowość i Business Intelligence), ponieważ to właśnie te cztery obszary idealnie pokrywają funkcjonowanie firm e-commerce. Nawet jeśli z czasem firma zacznie aktywnie inwestować w omnichanel, to enova365 jest w pełni skalowalna, więc daje możliwość rozbudowy posiadanego pakietu w dowolnym momencie działania.
Czy potrzebuję systemu ERP? Dla kogo jest system ERP?
Inwestycja we wdrożenie oprogramowania ERP przynosi firmie wiele korzyści. Spośród najczęściej wymienianych możemy wyróżnić:
- zauważalna redukcja kosztów operacyjnych,
- efektywne zarządzanie czasem pracy,
- wysokie bezpieczeństwo przechowywania danych,
- eliminacja ryzyka błędu.
Przekonała się o tym firma Elmodis (branża produkcyjna), która zdecydowała się postawić na zalety systemu enova365. Przedsiębiorstwo potrzebowało elastycznego systemu, który dopasuje się do rosnących potrzeb rozwijającego się przedsiębiorstwa. Pozostałe wyzwania, postawione przed systemem to:
- możliwość łatwego rozliczania dofinansowań NCBiR, a także kosztów i przychodów projektów,
- możliwość obliczania kosztów autorskich,
- usprawnienie procesu obiegu dokumentów.
Przedsiębiorstwo wdrożyło rozwiązania z obszaru Projekty, Kadry Płace, Workflow (Procesy), Handel i magazyn, a także dodatkowych modułów Ewidencji Dokumentów oraz enova365 Mail. Pracownicy doceniają elastyczność zastosowanych rozwiązań, dzięki którym mogą w pełni dopasować system do przyjętego modelu biznesowego. Więcej informacji o tym jak wyglądało wdrożenie enova365 w Elmodis można przeczytać w case study z tego wdrożenia.
Jak wybrać system ERP?
Każde wdrożenie systemu ERP powinno zostać poprzedzone analizą, którą wskaże niezbędne rozwiązania i funkcje, dopasowane do istniejących potrzeb firmy.
Co najważniejsze, by skorzystać z oprogramowania ERP nie trzeba być informatykiem czy programistą. Firma, która wdroży system (tak jak autoryzowani partnerzy enova365) jest odpowiedzialna za wszystkie prace związane z instalacją i konfiguracją systemu ERP. Dzięki temu, każda firma, nawet z sektora mikroprzedsiębiorstw, może bez trudu przenieść się do świata cyfrowego i usprawnić swoje działania.
Co więcej – do utrzymania ERP-a wcale nie potrzeba własnego serwera ani zaplecza informatycznego. Wszystko dzięki rozwojowi chmury obliczeniowej, gdzie może zostać zainstalowane oprogramowanie. W ten sposób każda organizacja może w pełni wykorzystywać możliwości, jakie daje system. Chmura to także nieograniczony dostęp do danych z każdego urządzenia w dowolnym czasie.
System ERP to narzędzie, które znajdzie zastosowanie w każdej firmie. Dzięki jego modularnej budowie oraz dostępnym funkcjonalnościom firmy mogą znacząco usprawnić swoje procesy biznesowe.